DRUK3D.EDU.PL - druk 3D w szkole i na uczelni

MakerBot Sketch Drukarka 3D - kalibracja i pierwsze uruchomienie

Bartosz, 02.11.2020
MakerBot Sketch Drukarka 3D - kalibracja i pierwsze uruchomienie

MakerBot Sketch - drukarka 3D stworzona dla edukacji.

Sketch to najnowsza drukarka firmy MakerBot, premiera w Stanach Zjednoczonych miała miejsce w lutym bieżącego roku. Jest to drukarka 3D w technologii FDM (ang. Fused Deposition Modeling), czyli technologii, która polega na osadzaniu kolejnych warstw topionego materiału.

Zacznijmy od rozpakowania drukarki i sprawdzenia co jest w zestawie.

Po otwarciu kartonu znajdziemy:
- skróconą instrukcję obsługi,
- małą rolkę szarego filamentu,
- dwa kable zasilające (jeden na rynek polski),
- dwa zapasowe obszary robocze,
- cążki i szpachelkę,
- części zapasowe / serwisowe.

MakerBot Sketch to drukarka nie wymagająca montażu (ang. „plug and play”), po wyjęciu z pudełka i zdjęciu folii ochronnej możemy podłączyć ją do zasilania i rozpocząć proces pierwszego uruchomienia. Włącznik zasilania znajduje się obok wtyczki do kabla zasilającego.

Pierwszą czynności jaką musimy wykonać to aktualizacja oprogramowania drukarki. Możemy to zrobić poprzez Wi-Fi, kabel Ethernet lub poprzez dysk zewnętrzy podłączony za pomocą USB.

Ja wybieram opcję połączenia się z siecią Wi-Fi i wam również polecam wybór tego rozwiązania, które przyda nam się za chwilę m.in. do wysłania plików do druku za pomocą oprogramowania MakerBot Print. W celu połączenia się z siecią Wi-Fi należy wybrać sieć i wpisać hasło (jeżeli jest ona zabezpieczona). Wyświetlacz jest mały i czuły, zauważyłem podczas pierwszego wpisywania, iż niektóre literki wpisały się podwójnie i nie udało mi się połączyć z siecią z powodu niepoprawnego hasła – zwróćcie na to uwagę przy wpisywaniu.

Po aktualizacja oprogramowania pojawią się na wyświetlaczu komunikat, który informuje nas aby podążać za wyświetlanymi instrukcjami w celu konfiguracji ustawień drukarki. Pierwszą czynnością jaką musimy wykonać to zalogowanie się do naszego konta MakerBot. Jeżeli nie jesteście jeszcze zarejestrowani to można to zrobić na stronie producenta, link: https://login.makerbot.com/register

Należy podać m.in. adres email oraz dane osobowe, kraj i instytucji edukacyjnej (do wybory od szkół podstawowych do uczelni) lub wybrać pozycję „inna edukacja” (ang. other education).

Teraz należy wpisać dane naszego nowego konta MakerBot i przechodzimy dalej, po drodze wybierając jeszcze nazwę dla naszej drukarki, strefę czasową i kraj.

Przechodzimy do istotnego etapu czyli konfiguracji osi Z (ang. Z axis). Należy w odpowiedni sposób ustawić odległość dyszy od platformy roboczej. W tym celu potrzebna nam będzie kartka papieru, za pomocą której sprawdzimy i ustawimy poprawną odległość dyszy, która nie może być ani za blisko ani za daleko od platformy roboczej. Za pomocą strzałek góra / dół na wyświetlaczu możemy regulować odległość. Kartkę papieru należy włożyć pomiędzy dyszę a platformę roboczą, jeżeli jest zbyt duży opór przy poruszaniu kartką tzn. że dysza musi być w większej odległości, jeżeli kartka porusz się zbyt luźno należy ją obniżyć. Regulacja ta jest istotna, zbyt niskie ustawienie dyszy sprawi, że będzie ona rysować platformę, zbyt duża odległość sprawi, iż filament nie będzie dobrze przylegał do platformy.

Po ustawieniu osi Z i naciśnięć przycisku dalej (ang. next) na wyświetlaczu pojawi się informacja o podgrzewaniu ekstrudera w celu załadowania filamentu. Należy zdjąć zewnętrzną, przezroczystą klapę a następnie umieścić szpulę na uchwycie.

Materiał należy wcisnąć w oznaczonym miejscu (trzy strzałki) i wpychać go aż do momentu kiedy drukarka sam nie zacznie go pobierać.

W tym momencie drukarka pobiera materiał, szpula obraca się sama, możemy zamknąć klapę.

Na wyświetlaczu pojawi się komunikat, iż ekstrakcja materiału może zająć do kilku minut. Należy obserwować duszę i w momencie pojawienia się materiału nacisnąć przycisk dalej (ang. next).

Gratulacje, drukarka jest już gotowa. Po wybraniu przycisku dalej przechodzimy do pierwszego wydruku testowego czyli modelu kostki 20 mm.

Na wyświetlaczu widoczny jest czas potrzebny na ukończenie wydruku (33 min) oraz szacunkowa ilość materiału (3.25 g) jaka zostanie zużyta podczas wydruku.

Po zakończeniu drukowaniu pojawia się na wyświetlaczu krótka instrukcja, należy wyjąć platformę roboczą i delikatnie wygiąć ją tak aby wydruk odkleił się na krawędziach i wtedy można podważyć całość szpachelką dołączoną do zestawu.

Tak wygląda wydruk testowy z MakerBot Sketch:

MakerBot Sketch to drukarka stworzona dla edukacji. Doskonale sprawdzi się w szkole podstawowej, zawodowej, technikum, liceum czy na wyższej uczelni.

Wideo pokazujące cały proces dostępne jest na naszym kanale YouTube.

W kolejnym artykule opiszę oprogramowanie MakerBot Print.

Twój koszyk jest pusty.

Dokonaj swoich pierwszych zakupów